Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ИндексГалерияТърсенеПоследни снимкиРегистрирайте сеradioВход

 

 За да усетиш Гърция

Go down 
3 posters
АвторСъобщение
megy
moderator
megy


Брой мнения : 260
Местожителство : Greece
Registration date : 28.08.2008

За да усетиш Гърция Empty
ПисанеЗаглавие: За да усетиш Гърция   За да усетиш Гърция Icon_minitimeВто Сеп 02, 2008 1:08 pm

„Във всички творения на природата има нещо за възхищение“ е казал великият гръцки философ Аристотел, с който сънародниците му са много горди.
Познаваме Гърция от учебниците по история като истинско съкровище на цивилизацията, съхранила множество паметници на културата с имидж на страна на митове, слънце, антични храмове и туристи. За да се убедите в това е необходимо да посетите градове като Атина най-древната столица в Европа, Солун и Кавала, издигнати на знаменитата Вия Игнация свързвала Рим с Константинопол. Месологи, прочут като "свещения град на гърците", заради опълчението им по време на Османското робство. Известен и с факта, че Лорд Байрон е завършил живота си там. Гръцкият архипелаг, който заема 7 500 км от общо 16 000 км плажна ивица. В Гърция има 6000 острова, всичките разположени на Егейско и Йонийско море, като само 227 от тях са населени.

И така...Попаднал в 5-милионният мегаполис Атина човек се сблъсква с една от най-невероятните плетеници от хора и култури. Древният Акропол се извисява над самият център на модерната европейска столица, където едновременно можете да усетите от духа на всички епохи. Смесицата от всевъзможни раси, епохи и нрави, къде по-европейски, къде по-ориенталски и всичко това комбинирано с невероятният средиземноморски климат и лазурносиньото море създават неповторим облик на иначе изключително пренаселеният и динамичен град. Атина е основана през пети век преди новата ера, няколко хилядолетия след изграждането на Филипуполи (днешен Пловдив), който тогава е носело името Евмолпия. Легендата гласи че когато дошло време да се избира име и покровител на града всички олимпийски богове били поканени на високия хълм където днес се издига Акропола. Всеки един дошъл с дарове, но накрая старейшините се спрели на богиня Атина. Тя дала на хората маслиновото дърво и мъдростта. Нейните дарове били оценени най-високо и станала кръстница и покровител.
Днешният атинянин е човек горд с миналото на града си, с древната цивилизация и култура, и живее с убеждението, че именно Атина е майка на демокрацията, изкуствата, философията и какво ли още не. Човек, за да усети Гърция трябва да забрави надменността и ниското самочувствие, да бъде сърдечен с хората, които му отговарят със същото. Да изпиеш чаша узо или ракия в някоя кръчмичка е символ на съпричастност и приятелство.

Стъписването е първата реакция на българинът попаднал в този човешки водовъртеж. Улиците са многолюдни и буквално претъпкани. Има хора от цял свят. Шумът от уличния трафик е невъобразим, а софийските задръствания са направо жалки в сравение с автомобилното цунами в гръцката столица, което е нечовешко въпреки ограниченията за влизане в центъра на града. Все пак ако решите да се движите с кола можете да паркирате на един от намиращите се почти на всяка крачка многоетажни паркинги, където цената е от 5 евро за цял ден до пак толкова на час. Хубаво е да спазвате и правилата за движение, тъй като всяко своеволие ще ви косва солено. Глобите за шофиране без колан са 300 евро, пресичане на червено 700 евро, а лукса да подкарате колата си леко пийнали от 1200 евро че и нагоре.
Другият шок идва от цените. Докато в Родината едно прилично кафе можеш да изпиеш за лев-два, то тук трябва да си приготвиш поне 4 евро за любимото на гърците разхлаждащо фрапе. На централният атински площад Синтагма, тъкмо пред Парламента и току под един от най-скъпите хотели на Балканите „Сейнт Джордж ІІ” за тези пари можеш да се насладиш на чаша ароматно гръцко кафе поднесено с кана леденостудена вода и сладкиши или локум, които получаваш като бонус към кафето. Алкохолните коктейли са около 6 евро.
За разлика от България всички тези екстрички са ти подарък от заведението. Това важи и за храната. Където и да седнете да похапнете сервитьорът ви носи веднага кана с вода и панер с хляб. Те са задължителни и не се плащат. Много често в ресторантите десертът също е безплатен. А можете да хапнете евтино и на някой от хилядите дюнери наречени „гиро”. Едно такова удоволствие струва 1-2 евра и повярвайте е невероятно вкусно. За разлика от нашенските дюнери, тези тук се правят с няколко вида месо, като свинското е най-застъпено. А популярните шишчета сувлаки можете да изядете и за 80-90 цента бройката. Друго което гърците обожават са печените агнешки ребърца „пайдаки”, които се топят в устата. Като цяло двама души могат да обядват евтино за около 20-30 евро. Преди да изберете място за обяд обаче трябва да знаете че колкото по-близо до крайбрежието се намирате, толкова по-високи са цените и разликата е в пъти. Ако да кажем обилно хранене в близък до центъра квартал ви излезе около 50 евро, същото нещо в крайбрежна таверна насами плажа ще ви струва вече около 100-150 евро. След като сте в Гърция обаче, ние ви препоръчваме да опитате вкусно приготвената морска храна. И никога не се притеснявайте за качеството й. Винаги е прясна, а сервитьорите работят само в стил „бегом”. Няма да ви се налага да чакате часове за поръчката, сметката и така нататък, все неща, които безкрайно изнервят в нашенските заведения. Гърците работят усърдно без да си дават зор. Обслужват туристите с известна доза фамилиарничене, което не е типично за европейците, но да не забравяме, че са балканци като нас.
Нощният живот е другото нещо с което се слави Гърция. Имаш чувството че тук никой не спи. Тъкмо свършва работният ден и се прелива в нощни забавления без видима граница. Таверните, кафенетата, клубовете и дискотеките са хиляди и задължително претъпкани с народ. Все пак ако искате нещо „по-гръцко”, идете на бузуки. Там стълкновението е огромно. Събират по над хиляда човека, а входа е около 15 евро за бара, като в това е включено едно питие. Резервацията за маса обаче е доста скъпичка и ще ви излезе около 200 евра, че и нагоре. Повечето хубави бузукита се по крайбрежието и в тях задължително наживо пее някоя от гръцките суперзвезди. Публиката се замеря с тонове цветя. Чинии обаче от доста време не се чупят. Ако и това не ви се прави, просто идете на плаж. Има безплатни, но си струва да посетите някой от платените в тузарските квартали Глифада, Вула и Варкиза, където за около 5-6 евро получаваш чадър, шезлонг и постелки, както и сервитьор, който винаги е на разположение. По-тежкарските плажове едва ли са за джоба на нашенеца. Там входа започва от 15 евро нагоре. До там се стига по живописния крайбрежен булевард „Посидонос” кръстен на богът владетел на океаните. Разбира се задължително е посещението но Акропола и живописните кварталчета в подножието му Монастираки и Плака. Входа е 12 евро на човек и не е зле да си носите вода.
Средната заплата в Гърция е около 1200 евро, но това не са достатачно пари, за да си правиш каквото искаш. Цените на гарсониера или двустаен апартамент започват от 350 евро за центъра, но това за разлика от България е най-евтиното място за живеене. Тук се настаняват предимно имигранти и гастарбайтери. Всеки уважаващ себе си човек предпочита да живее в престижните квартали. Старата аристокрация си е заплюла елитния Кифися. Квартал с много зеленина, която иначе е кът в Атина и се намира в полите на планината. Подобно на нашите Бояна, Симеоново и Драгалевци. Там цените за същото това жилище са между 500 и 1000 евра на месец. Същото важи и за крайбрежните квартали от рода но споменатите вече Глифада и Вула. Цените за закупуване на недвижим имот в гръцката стоица могат да ви спрат дъха. Най-ниската за която се сещаме е над 2000 евро на квадратен метър. Горна граница май няма, но прилично жилище в хубав квартал е поне 3000-4000 евро на квадрат.

Подобно е положението и в Солун. Другият милионен гръцки град и много близък до сърцето на нашенеца. Той е не по-малко древен и скъп. Кръстен е на сестрата на Александър Македонски, чийто огромен паметник можете да видите на на брега, току под култовата Бяла кула. Както е известно Солун е особено скъп на нас българите и е свързан доста с нашата история. Напоследък се превръща и в модна дестинация за шопинг за населението от Югозападна България. Това което казахме за Атина важи с не по-малка сила и за Солун. Цените са почти същите, а някъде дори и по-високи. Разположен в живописния залив Терми, градът пленява с белотата и красотата си. Това е най-голямото търговско пристанище в региона. В никакъв случай не пропускайте да изпиете едно кафе на крайбрижния булевард Никис, под палмите и портокаловите дръвчета. Ако имате повечко пари в джоба можете да посетите и скъпарската улица „Цимиски”. По протежение на няколко километра се редуват магазини и бутици от всички световноизведни марки и дизайнери. Тук цените са солени, но ако хванете сезонното намаление (което върви и в момента) можете да се сдобиете с модна дрешка на сносна цена. Ползвайте градския транспорт или такси. Цената на билетчето е 80 цента а таксито ще ви вози за 32 цента на километър като минимума е 2,50 евро. Трябва да се отбиете и на площад „Аристотелус”, където архитектурата е почти ренесансова а от двете страни на площада в уличките се намира уникалният солунски пазар с неповторима атмосфера и екзотични стоки. Нищо общо с Женския пазар в София. Е поне не ти продават кисета за баня. Най-много румънска баба да ви продаде кутия цигари за 1 евро или рускиня „оригинален парфюм” за 3.
Цените на имотите тук са малко-по ниски от тези в Атина, но съвсем не е евтино. За 400-500 евро можете да наемете сносен апартамент, стига да не е в тузарските Панорама или Каламаря. В последния квартал ако решите да купувате имот ще трябва да си приготвите поне половин-един милион евро.

Българското нашествие в южната ни съседка в последните години наистина е голямо. Офертите за 7-дневна почивка варират от 140 до 200 евро на човек. Ако решите да нощувате в хотел на някой от приказните острови Миконос, Сандорини, Крит и т.н., обикновено нощувката стартира от 50 евро на вечер. Частните квартири не падат под 15 евро. Тръгнете ли с кола, не се презапасявайте с гориво, защото в Гърция то може да ви излезе и по-евтино. За разлика от българските, гръцките пътища са без дупки и асфалтирани дори до последната селска къща. Магистралите през нощта са осветени, а междуселските артерии са с фосфоресциращи знаци по асфалтовата разделителна линия.

Задължително е да отбележим, че религиозните празници и традиции са фамилно задължение за всички гърци. Горди са, че пазят културата си, която е част от живота им. Те са може би най-религиозния и най-анархистично настроен народ, но с чувство за хумор и от малкото членове на Евросъюза, които умеят да се забавляват.
„Двама приятели разговарят: Какво чувство изпитваш, когато се прибереш в къщи и жена ти те посреща с усмивка от вратата, маджата е сготвена, а ризите ти са изгладени-пита единият. - Че съм влязъл в чужда къща-отвръща другия.”

Та ако съдим по тоя гръцки виц, май много разлика между нас няма и различията доколкото съществуват са само в съзнанието ни. Бог е създал света без граници.
Smile



в. „Български новини”-Атина
Върнете се в началото Go down
uragana
форумен маниак



Брой мнения : 62
Registration date : 08.09.2008

За да усетиш Гърция Empty
ПисанеЗаглавие: Re: За да усетиш Гърция   За да усетиш Гърция Icon_minitimeЧет Сеп 18, 2008 1:58 pm

cheers pom-pom for you Браво,Меги........мерси за статията,превъзходна е,пиши повече за Гърция,радвам се.....ще....да чета!!!!!!!!!!! Урагана
Върнете се в началото Go down
megy
moderator
megy


Брой мнения : 260
Местожителство : Greece
Registration date : 28.08.2008

За да усетиш Гърция Empty
ПисанеЗаглавие: Как да кандидатстваме в гръцки университети   За да усетиш Гърция Icon_minitimeНед Сеп 21, 2008 7:29 am

Как да кандидатстваме в гръцки университети

08.02.2008 г. grreporter.info

С приемането на България в европейското семейство се откриха нови възможности за образование във висшите учебни заведения в страните от Европейския съюз. Тук ще се спрем на възможностите за кандидатстване и спецификите в институциите от гръцката образователна система.

Преди 1 януари 2007 г., потенциалните български студенти влизаха в специална графа, отнасяща се до страните от Балканския полуостров, които не са в рамките на ЕС. Въпреки този факт, документите, които се изискват за кандидатстване в гръцките университети в момента, не се различават. Основните документи са два:

- Диплома за завършено образование, която позволява да се продължи обучението във висше учебно заведение.

- Документ, доказващ произхода на двамата родители (тези кандитати, които са с гръцки произход са в друга категория).

- Удостоверение, че кандидатът не е записан в гръцко висше учебно заведение и няма образователна степен от такова.

Всички тези документи трябва да бъдат преведени на гръцки език, но не е необходимо да се заверяват.

Има различни начини, по които може да се започне нелекия път за подаване на документи, като основните са следните:

- Конкурси на Министерство на образованието: документи се приемат до към края на януари. Обикновено се изисква кандидатът да е студент в първи курс в някой от българските университети.

- Конкурси на Посолството на Република Гърция в България и службите към него, изискванията се променят според конкурса.

- Директно подаване на документи в гръцкото Министерство на образованието и вероизповеданията.

- Директно подаване на документи в някой от университетите.

Програмата за научно, образователно и културно сътрудничество между Гърция и България е основният "донор" на български студенти-стипендианти в гръцките образователни институции. По нея, всяка година се дават 3 стипендии за пълен образователен курс на обучение, 5 стипендии за по 10 месеца за придобиване на докторска степен и научно изследване и 11 стипендии за летни курсове по новогръцки език. Другият е Министерството на външните работи на Република Гърция. Срокът за подаване на документи в Посолството на Република Гърция обикновено варира от средата на месец май до края на юни.

И все пак, ако кандидат-студентът не успее да спечели някой от конкурсите за стипендии, не трябва да се отчайва, тъй като таксите в държавните вузове за студенти от чужбина варират от 33 до 800 евро. Това позволява да бъде избран университет и според финансовите възможности на кандидата.

Тези варианти се отнасят за гръцките държавни университети и висши училища, но напоследък практиката показва, че доста българи се насочват към различни клонове на английски, американски (за клоновете на учебни заведения от англоговорящите страни се изисква TOEFL или IELTS) и други негръцки университети. Но доколко могат да бъдат разглеждани като гръцки учебни заведения е спорен въпрос, тъй като обикновено в тях обучението се провежда на английски и по програми, които нямат нищо общо с гръцката образователна система. Такъв е например Сити Колидж към Шефийлдския университет в Солун. Голяма част от обучаващите се в тази образователна институция са от балканския регион. Това включва значителен брой студенти от Република Македония и България.

Ангел Кабакчиев
Върнете се в началото Go down
uragana
форумен маниак



Брой мнения : 62
Registration date : 08.09.2008

За да усетиш Гърция Empty
ПисанеЗаглавие: Re: За да усетиш Гърция   За да усетиш Гърция Icon_minitimeПет Сеп 26, 2008 10:30 am

Пиши нещо за работа,Меги...ама за старци като мен!!!!! Как е там,че много експерти чета по този въпрос.Мисля ,че ще е интересно за младите...твоят поглед върху нещата. flower
Върнете се в началото Go down
megy
moderator
megy


Брой мнения : 260
Местожителство : Greece
Registration date : 28.08.2008

За да усетиш Гърция Empty
ПисанеЗаглавие: Re: За да усетиш Гърция   За да усетиш Гърция Icon_minitimeНед Сеп 28, 2008 6:20 pm

Тук има информация свързана с работата,Урагане. Надявам се да ти бъда полезна!

****************************************************************
Престой и работа на български граждани в Гърция след присъединяването на държавата ни към Европейския Съюз

Дата: 01 Май 2007 г. :: 09:58:53



От 01.01.2007 са в сила Споразуменията за приемане в Европейския съюз на две нови държави- България и Румъния. В Гърция гражданите на тези две страни се считат за общностни граждани във всички области, освен в достъпа до трудовата борса, за които държавата е запазила преходните си разпоредби за две години. Като граждани на европейска държава българите имат право на свободен тримесечен престой на територията на Гърция, по време на който нямат право на работа. Всеки гражданин на България, който е дошъл в Гърция след 01.01.2007 и желае да пребивава за повече от 90 дена в държавата, е длъжен да се обърне към полицията, за да му издаде специален документ- разрешително за престой на европейски гражданин без право на работа. Разрешителното се издава на българи, които желаят да живеят в Гърция без да работят, а както и на български граждани пенсионери. За издаването му не е необходимо плащане на такса, а необходимите документи са:



- Молба на заинтересованото лице (попълва се на място в службата)

- Валиден пътнически документ (паспорт или лична карта)

- Три снимки

- Клетвена декларация или друг документ (напр. решение за отпускане на пенсия и др.), доказващ, че лицето разполага с достатъчно средства за издръжката си и не е в тежест на социално- осигурителната система на Гърция.

- Клетвена декларация, че лицето е здравно осигурено и осигуровката покрива всички рискови фактори за Гърция, или фотокопие на здравната книжка

- Уверение, в което да се посочва адреса на местоживеене или клетвена декларация на лицето, у което гостува, като доказателство, че е поканено в дома му (декларацията трябва да е заверена в полицията)



Всички документи трябва да са в два екземпляра. Полицейските органи имат право да поискат доказателства за финансовото състояние на лицето и за това, че е осигурявано.



Право на работа в Гърция имат само онези българи, които са работили законно в държавата поне 12 месеца преди датата 01.01.2007. За тази цел те трябва да кандидатстват за европейско разрешително за престой и работа

(т. нар. адиа диамонис). Разрешителното е с петгодишен срок на валидност, считано от момента на подаването на молбата, а издаването му става за един ден и не се плаща такса (параволо). Българите, желаещи да кандидатстват за европейско разрешително трябва да представят следните документи:



- Молба на заинтересованото лице (попълва се на място в службата)

- Валиден пътнически документ (паспорт или лична карта)

- Три снимки

- Две фотокопия на здравната книжка (вивлиарио игиас) от ИКА или ОГА, покриваща всички рискови фактори за Гърция

- Две фотокопия на договора за наем или клетвена декларация на лицето, при което заинтересованият гостува, в която да се посочва, че е поканено в дома му

- Уверение от работодателя заверено в „Епитеориси ергасияс” в 5 екземпляра.



В случаите на заварено положение, т.е. когато български гражданин е подал документи за разрешително за работа преди датата 01.01.2007, процедурата го задължава да получи първо стария вид разрешително за работа (което в конкретния случай получава силата на европейското разрешително за работа и престой) и два месеца преди изтичането на неговия срок да подаде за европейско.



Желаещите да кандидатстват за европейско разрешително за престой могат подават документи от понеделник до петък от 8.00 до 11.00 часа на следните адреси:

ул. „Мармара” 21-23, Егалео (за живеещите в кварталите на Западна Атика)

- ул. Караискаки 23, тел.210 9690292-3 Глифада (за живеещите в кварталите на Югоизточна Атика

- ул. „Данукара” 5 (за живеещите в Лаврио)

- ул. „Ироон Политехниу” 37 (за живеещите в Пирея)

ул. „ Петру Рали” 24, тел. 210 3405969 Атина (за живеещите в община Атина)
Върнете се в началото Go down
bella
moderator
bella


Брой мнения : 58
Местожителство : BG-DE
Registration date : 07.09.2008

За да усетиш Гърция Empty
ПисанеЗаглавие: Re: За да усетиш Гърция   За да усетиш Гърция Icon_minitimeСъб Окт 04, 2008 12:42 am

ей Меги интересни нещица научих от тебе в тази тема ....за сега не мисля да живея в Гърция...ама виж на гости някой ден шъ ти дойда partyyy
Върнете се в началото Go down
megy
moderator
megy


Брой мнения : 260
Местожителство : Greece
Registration date : 28.08.2008

За да усетиш Гърция Empty
ПисанеЗаглавие: Re: За да усетиш Гърция   За да усетиш Гърция Icon_minitimeСъб Окт 04, 2008 5:45 am

Винаги си"Добре дошла"! ok
Очаквам да се включиш с подобна тема и ти ,Белла. Сигурна съм ,че има какво да споделиш с нас за Германия. aham
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





За да усетиш Гърция Empty
ПисанеЗаглавие: Re: За да усетиш Гърция   За да усетиш Гърция Icon_minitime

Върнете се в началото Go down
 
За да усетиш Гърция
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
 :: 
на раздумка
 :: 
  • По света и у нас
  • -
    Идете на: